Wiek emerytalny to kwestia szeroko dyskutowana w Polsce już od dłuższego czasu. Niejednokrotnie rozważano zmiany, przed kilkoma laty wprowadzono nawet jedną z nich – wtedy to ówczesny rząd ustalił, że emerytura będzie przysługiwała osobom, które ukończyły 67 lat.

Obecne władze zdecydowały jednak, że przywrócą poprzednie zasady, a więc świadczenia emerytalne mogą pobierać kobiety powyżej 60. i mężczyźni powyżej 65. roku życia. Cofnięcie już wprowadzonych zmian spowodowało sporo problemów. Teraz zaczyna się rozważać nowe zasady.

ZUS. Źródło: Youtube Aktualności 360
ZUS. Źródło: Youtube Aktualności 360

Czy wiek emerytalny zostanie zniesiony?

Jak zauważa Super Express, w badaniach specjalistów z Instytutu Emerytalnego wykazano, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzić zrównany, późniejszy wiek emerytalny, który powinien wynosić – tak, jak ustalono przed kilkoma laty – 67 lat.

Można byłoby zastanowić się również nad zniesieniem wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy, po którym przysługiwałoby świadczenie. Które rozwiązanie bardziej podoba się Polakom? Czy woleliby iść na emeryturę w danym wieku, czy po przepracowaniu określonej liczby lat?

Według sondy przeprowadzonej wśród internautów miażdżącą przewagę zdobyło zniesienie wieku emerytalnego na rzecz emerytur stażowy – zdaniem aż 66% ankietowanych to najlepsza możliwość. 28% badanych internautów nie popiera proponowanego rozwiązania, zaś 6 procent nie ma na ten temat zdania.

Emeryt. Źródło: Youtube Sejm RP
Emeryt. Źródło: Youtube Sejm RP

Jak widać, wprowadzenie emerytur stażowych, które niegdyś obiecywał Andrzej Duda, ma wielu zwolenników, jednak władza boi się wcielenia pomysłu w życie ze względu na duże obciążenie dla ZUS oraz zbyt niskie świadczenia dla tych, którzy poszliby na emeryturę tuż po spełnieniu minimalnych wymogów.

Warto zwrócić uwagę na pewien znaczący problem – zdaniem specjalistów Polska to państwo, którego społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się. Coraz mniej osób jest aktywnych zawodowo, a eksperci biją na alarm – system emerytalny może się zapaść. Chyba, że władze zdecydują się podnieść wiek emerytalny i wyrównać go.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PROGRAM IZABELI JANACHOWSKIEJ POWRACA. FANI PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH PONOWNIE BĘDĄ MOGLI OGLĄDAĆ TE EMOCJONUJĄCE CHWILE W TELEWIZJI

O tym się mówi w Polsce: KRYSTYNA PAWŁOWICZ SKOMENTOWAŁA DZIAŁANIA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. CZY TYM RAZEM PRZESADZIŁA? JERZY OWSIAK JEST KOMPLETNIE ZASKOCZONY

O tym się mówi na świecie: NIEOCZEKIWANA DECYZJA DONALDA TRUMPA. TAKIEGO OBROTU SPRAW NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. CO ZROBIŁ ZNANY MILIARDER

Z życia gwiazd: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY SKOMENTOWAŁA WPIS MACIEJA KURZAJEWSKIEGO. INTERNAUCI WRĘCZ NIE MOGĄ POWSTRZYMAĆ SIĘ ZE ŚMIECHU. UWAŻAJĄ, ŻE TO PRZESADA