Bardzo ważne informacje z ZUS dla seniorów. Okazuje się bowiem, że dzisiaj mija istotny termin dla osób, które chciałyby otrzymywać wyższe emerytury.

By móc liczyć na podwyżkę świadczenia, należy złożyć stosowny wniosek. Czas jest tylko do 11 stycznia, a więc do końca dzisiejszego dnia. Super Express przypomniał o szczegółach.

ZUS. Źródło: Youtube TVP3 Rzeszów
ZUS. Źródło: Youtube TVP3 Rzeszów

Emerycie, chcesz dostawać więcej pieniędzy? Złóż wniosek, termin mija dzisiaj

Kto może ubiegać się o wyższe świadczenie? Tym razem będzie ono przeznaczone dla części osób z rocznika 1953. Trzeba spełnić ważny warunek – cały czas pobierać wcześniejszą emeryturę.

Jeśli kryteria zostaną spełnione, warto stawić się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i złożyć wniosek o przeliczenie i podwyżkę emerytury. Pieniądze, które będą przysługiwały seniorom spełniającym warunki, to średnio 200 zł więcej miesięcznie.

Trzeba przyznać, że kwota jest niemała, co więcej, osoby, które załapią się na podwyżki, otrzymają także wyrównanie! Wszystko to jest związane z faktem, że od 2013 roku funkcjonuje ustawa zmniejszająca emeryturę powszechną tym, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę.

ZUS. Źródło: Youtube TVP3 Rzeszów
ZUS. Źródło: Youtube TVP3 Rzeszów

Wtedy to poszkodowani zostali seniorzy, którzy zdecydowali się na wcześniejsze emerytury w latach 2008-2013 roku. Ustawa została w 2019 roku skrytykowana przez Trybunał Konstytucyjnym, doczekała się także nowelizacji w 2020 roku.

Teraz emeryci urodzeni w 1953 roku mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytur, przy którym pod uwagę zostanie wzięta wyższa podstawa. Podwyżki będą opiewać średnio na 200 zł miesięcznie, co więcej, pokrzywdzeni, jeśli ich emerytury będą wyższe, dostaną wyrównanie za poprzednie lata z zaniżonymi świadczeniami.

Termin złożenia wniosku mija dziś, 11 stycznia.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAN NOWICKI ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE SZCZEPIEŃ POZA KOLEJNOŚCIĄ. JEGO SŁOWA ZASKOCZYŁY KOLEGÓW ZE ŚRODOWISKA ARTYSTYCZNEGO

O tym się mówi w Polsce: SZYKUJĄ SIĘ WYSOKIE MANDATY ZA NIEPRZESTRZEGANIE TYCH PRZEPISÓW. WKRÓTCE WCHODZI NOWA NOWELIZACJA ODNOŚNIE SEGREGACJI ŚMIECI. CO TRZEBA WIEDZIEĆ

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ HARRY JEDNAK NIE SPOTKA SIĘ Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CZY W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ DOSZŁO DO KOLEJNYCH KŁÓTNI? NOWE FAKTY

Z życia gwiazd: MAŁGORZATA I RADOSŁAW MAJDANOWIE WYBRALI SIĘ NA DŁUGO OCZEKIWANA WAKACJE. GDZIE PRZEBYWA PARA? TE WIDOKI ROBIĄ WRAŻENIE