Jak podaje portal "Super Express", jedną z opłat, która wzrośnie w 2021 roku jest abonament RTV. Niestety właściciele odbiorników radiowych i telewizyjnych muszą przygotoać się na większe wydatki. Wbrew obiegowej opinii opłata abonamentowa nie jest uiszczana za możliwość oglądania telewizji, ale za posiadanie odbiornika pozwalającego na odbiór sygnału telewizyjnego lub radiowego.

Rośnie abonament RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o podniesieniu wysokości abonamentu radiowo-telewizyjnego. Podniesienie stawek nastąpi po raz pierwszy od czterech lat. Na jakie kwoty musimy być przygotowani.

Telewizor/ YouTube @Kapsologicznie
Telewizor/ YouTube @Kapsologicznie
Telewizor/YouTube @Kapsologicznie

Za użytkowanie odbiornika radiowego zapłacimy 7,50 zł miesięcznie, zaś za telewizor 24,50 zł. Jeśli zdecydujemy się na opłatę za dwa miesiące z góry, radio będzie nas kosztowało 14,60 zł, a telewizor 47,50.

Trzymiesięczna opłata za radio wyniesie 21,60 zł zaś za telewizor 70,60 zł. Opłata za pół roku to koszt 42,80 zł (odbiornik radiowy) i 139,70 zł (telewizor). Abonament RTV możemy zapłacić także za rok z góry, co będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia opłaty 81,00 zł za radio oraz 264,60 zł za telewizor.

Opłatę abonamentową należy uiścić z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Co ważne liczy się dzien wpłaty, a nie moment wpłynięcia pieniędzy na konto bankowo Poczty Polskiej.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Zdecydowana większość Polaków (79 proc.) chciałoby zniesienia obowiązkowego abonamentu RTV. Zaledwie 7 proc uczestników badania stwierdziło, że opłata za odbiornik radiowy i telewizyjny powinna zostać utrzymana.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

To też może cię zainteresować: Czy warto gromadzić na swoim koncie oszczędności niezbędne do naszej ostatniej drogi? Głos na ten temat zabrało biuro Rzecznika Finansowego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na taką wiadomość seniorzy czekali od dawna. Darmowe leki także od lekarzy specjalistów

O tym się mówi: Jak obchodzimy święto Trzech Króli w Polsce? To szczególny dzień. Najważniejsze zwyczaje wpisały się w tradycję