Zakupy internetowe są obecnie najpopularniejszą formą zaopatrywania się w nowe produkty, szczególnie poza sklepami spożywczymi. Najczęściej kupujemy w ten sposób odzież, meble, książki, kosmetyki, elektronikę, AGD czy przedmioty codziennego użytku, wiedząc, że e-zakupy mogą pozwolić nam na wybranie najkorzystniejszej oferty i najczęściej zaoszczędzenie pieniędzy.

Nie każdy jednak pamięta, że wspomniana forma zakupów niesie za sobą pewne zagrożenia. Jedno z nich przypomniało o sobie właśnie teraz – wyciekły wrażliwe dane klientów wielkiej platformy zakupowej.

Komputer, komputery. Źródło: Youtube Spider's Web TV
Komputer, komputery. Źródło: Youtube Spider's Web TV

Czy powinniśmy bać się o swoje dane?

Portal Pikio wskazuje, że zagrożeni są wszyscy, którzy kupowali produkty w okresie od marca 2017 roku do sierpnia 2020 roku z wykorzystaniem platformy Juspay. Oszuści weszli w posiadanie ponad 100 milionów wrażliwych danych, wśród nich są m.in. imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz numery kart płatniczych klientów.

Juspay zajmuje się nie tylko przetwarzaniem transakcji w przypadku lokalnych sprzedawców, ale także na skalę światową – mowa choćby o wielkiej platformie Amazon.

Co oszuści mogą zrobić z naszymi danymi? Możemy być narażeni na ataki phishingowe, które często są wyłudzeniem danych bądź pieniędzy. To bardzo niebezpieczne, a hakerzy sprzedawali dane innym osobom. Płatności dokonywano w Bitcoinach, a kontakt następował przez Telegram.

Klawiatura, pisanie, komputer. Źródło: Youtube Spider's Web TV
Klawiatura, pisanie, komputer. Źródło: Youtube Spider's Web TV

Juspay twierdzi, że hakerzy zaatakowali platformę 18 grudnia 2020 roku, wtedy to miały wypłynąć dane: numery telefonów, adresy e-mail oraz pierwsze i ostatnie cztery cyfry kart płatniczych. Platforma już naprawiła błędy w zabezpieczeniach oraz dodała dwuskładnikowe uwierzytelnianie dla pracowników.

Jednak zdaniem eksperta ds. cyberbezpieczeństwa podjęte działania nie są wystarczające, a firma ma zbyt słabe zabezpieczenia, biorąc pod uwagę fakt, że dziennie obsługuje ok. 50 mln osób i zajmuje się ok. 4 mln transakcji.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEUSTANNIE UJAWNIANE SĄ KOLEJNE INFORMACJE NA TEMAT SZCZEPIEŃ NA KORONAWIRUSA WŚRÓD CELEBRYTÓW. POJAWIŁO SIĘ OŚWIADCZENIE PARTNERKI EDWARDA MISZCZAKA

O tym się mówi w Polsce: KRZYSZTOF JACKOWSKI DOŚWIADCZYŁ NIESAMOWITEJ WIZJI DOTYCZĄCEJ SZCZEPIEŃ. JASNOWIDZ POTWIERDZA TO, CO MÓWIŁ WCZEŚNIEJ. POLAKOM NIE BĘDZIE ŁATWO

O tym się mówi na świecie: KSIĘCIU WILLIAMOWI NIE PODOBA SIĘ POSTĘPOWANIE HARRY’EGO I MEGHAN? MIAŁ WYSŁAĆ PISMO DO BRATA. TO EFEKT PODCASTU Z SYNKIEM BYŁEJ PARY KSIĄŻĘCEJ

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK DOKONAŁA PORUSZAJĄCEGO WYZNANIA. CHODZI O JEJ BYŁEGO UKOCHANEGO. GWIAZDA NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ. 2020 ROK BYŁ DLA NIEJ PRZEŁOMOWY