Nowy rok zazwyczaj oznacza nie tylko zmiany w wysokości opłat i podatków, wynagrodzeń oraz świadczeń, ale także nowe obowiązki dla obywateli. Nie inaczej jest w 2021 roku – okazuje się, że ponad 1,5 mln Polaków musi pamiętać o spełnieniu jednego z nich.

Portal o2 przypomina, że nie należy tego bagatelizować. 1 546 700 osób musi pamiętać o konieczności udania się do urzędów, by wyrobić nowe dowody osobiste.

Dowód osobisty. Źródło: Youtube Telewizja Lokalna TVL
Dowód osobisty. Źródło: Youtube Telewizja Lokalna TVL

Co zrobić, by wymienić dowód osobisty?

Przypomnijmy – dowody osobiste ważne są na ogół przez 10 lat (dowody tymczasowe zaś – zazwyczaj przez 5). Oznacza to, że osoby, które odebrały swój dokument w 2011 roku, nie mogą zapomnieć o ważnym obowiązku, jakim jest wymiana na aktualny.

Najczęściej wymiana odbywa się przez wizytę w urzędzie. Obecnie jednak, jeszcze do sierpnia 2021 roku, możliwe jest wykonanie wspomnianej procedury z użyciem profilu zaufanego, przez internet.

Jeśli wymienimy dowód osobisty w najbliższym czasie, wciąż możemy to uczynić internetowo, jednak później stanie się to niemożliwe ze względu na nowe przepisy – w drugiej połowie roku na dowodach osobistych pojawią się także wzory odcisku palca i wróci podpis, co będzie wymuszało wizytę w urzędzie.

Dowód osobisty. Źródło: Youtube tvtetka
Dowód osobisty. Źródło: Youtube tvtetka

Osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego, mogą wyrobić dokument bezpłatnie, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku.

Co ciekawe – wyrabiane obecnie dokumenty to e-dowody, dzięki którym możemy elektronicznie podpisywać ważne dokumenty.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: „SANATORIUM MIŁOŚCI”: ODCINEK NOWEJ EDYCJI POWALIŁ NA KOLANA. WIDZOWIE W ZACHWYCIE! CZY SEZON OKAŻE SIĘ HITEM? BOHATEROWIE TO BARWNE PTAKI

O tym się mówi w Polsce: KIEDY UCZNIOWIE WRÓCĄ DO SZKÓŁ? MINISTER ZDROWIA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ NA TEMAT DECYZJI RZĄDU. RODZICE ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CO STANIE SIĘ PO FERIACH ZIMOWYCH

O tym się mówi na świecie: WIADOMO JAKA KSIĘŻNA KATE JEST POZA FLESZEM KAMER. WIELE OSÓB MOŻE BYĆ ZASKOCZONYCH TYM JAKA JEST W DOMU I JAK WYGLĄDAJĄ JEJ OBOWIĄZKI

Z życia gwiazd: KASIA TUSK POKAZAŁA NIEZNANĄ DO TEJ PORY FOTOGRAFIĘ ZE ŚLUBU! WIELKA GRATKA DLA FANÓW ZNANEJ BLOGERKI. CÓRKA DONALDA TUSKA POKAZAŁA SIĘ Z OJCEM