Jak podaje portal "Wiertualna Polska", osoby z rocznika '53, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, mogą zwrócić się do ZUS o naliczenie nowej emerytury na korzystniejszych dla nich zasadach. Nie zostało już jednak na to zbyt wiele czasu, bo ostateczny termin złożenia wniosku upływa 11 stycznia 2021 roku.

Wyższe świadczenia emerytalne dla rocznika '53

Nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach zmieniła sposób obliczania wysokości świadczenia po przejściu na emeryturę powszechną. Do tej pory podstawę emerytury powszechnej obliczano z pomniejszeniem o świadczenia pobrane wcześniej. Po zmianach, do taiego pomniejszenia nie dochodzi, co oznacza wyższe świadczenia.

Osoby urodzone w 1953 roku pobierające emeryturę powszechną, na którą przeszły z emerytury wcześniejszą nie muszą składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żadnego wniosku. W ich przypadku przeliczenie nastąpi automatycznie.

Seniorka/ YouTube @Telwizja Gorzów
Seniorka/ YouTube @Telwizja Gorzów
Seniorka/ YouTube @Telwizja Gorzów

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób urodzonych w 1953 roku, które nie wnosiły jeszcze o przejście na emeryturę powszechną. Odpowiedni wniosek powinny złożyć w terminie do 11 stycznia 2021 roku.

Wyższa emerytura będzie przysługiwała już od miesiąca zgłoszenia wniosku. Te same zasady mają zostać zastosowane prze ZUS względem osób pobierających rente rodzinną po zmarłym, który pobierał wcześniejszą emeryturę.

ZUS/ YouTube @Telewizja Gorzów
ZUS/ YouTube @Telewizja Gorzów
ZUS/ YouTube @Telewizja Gorzów

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy każdej placówki ZUS. Dostępne są one również pod numerem centrum obsługi telefonicznej pod numerem 22 560 16 00, a także drogą mailową - uzyskamy je pisząc na adres [email protected].

Złożyliście już odpowiedni wniosek?

To też może cię zainteresować: Adam Niedzielski jest nieugięty w sprawie szczepień! Minister zdrowia oczekuje wyjaśnień od rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Radosne wieści w życiu gwiazdora „Tańca z Gwiazdami”! Sylwester Wilk ogłosił wspaniałą nowinę. Fani sportowca zachwyceni. Spływa masa gratulacji

O tym się mówi: Pogoda w Polsce zmieni się w o 180 stopni! Nad naszym krajem rozciągnie się wyż, który przyniesie siarczyste mrozy. Gdzie będzie najtrudniej