Początek nowego roku przynosi ze sobą nie tylko "świeży start" dla wielu osób, ale także zupełnie nowe działania władz odnośnie różnych kwestii. Jedną z nich jest walka ze smogiem, który na codzień uprzykrza życie mieszkańcom wielu miast i może nieść za sobą niezwykle groźne długofalowe skutki. Jak możemy go pokonać?

Właściciele domów staną przed nowym obowiązkiem

Już niebawem walka z zanieczyszczeniami przybierze zupełnie nowy wymiar - powstać ma bowiem Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zawierać ma ona zebrane od mieszkańców dane na temat ogrzewania wykorzystywanego w ich budynkach - w szczególności dotyczyć one będą źródeł spalania paliw w owych posiadłościach.

W statystykach uwzględnione zostaną nie tylko domy jednorodzinne i budynki wielolokalowe, ale również budynki publiczne i lokale usługowe, ogrzewane w sposób indywidualny. Odnotowana zostanie także informacja na temat tego, czy właściciele otrzymali jakąś konkretną pomoc finansową - np. na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Projekt ma objąć około 5 milionów budynków na terenie całej Polski, a jego zakończenie przewiduje się na rok 2023. Dzięki zdobytym danym, samorządy będą mogły dobierać odpowiednie działania w walce z zanieczyszczeniami.

Zaplanowane działania są niezwykle ważne dla każdego Polaka - zebrane dane pozwolą na skuteczniejszą walkę z zanieczyszczeniami, m.in. smogiem, które mogą mieć dramatycznie negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Długotrwałe narażenie na pyły naraża nas bowiem na przewlekłe choroby płuc czy miażdżycę - prowadzić one mogą nawet do zawałów serca, udarów czy amputacji kończyn.

Nie tylko więc politycy, ale i lekarze apelują o to, by poważnie potraktować projekt i przyczynić się do lepszej jakości życia nas wszystkich.

Zobacz także: Nietypowy Sylwester Barbary Kurdej – Szatan. Gwiazda powitała nowy rok na egzotycznych wakacjach. Fani zazdroszczą, nie mogą napatrzeć się na te fotki

Może cię zainteresować: Nauczycielka z Teksasu zdradziła rodzinny sekret. Latami jej bliscy w Boże Narodzenie obdarowywali potrzebujących. Nikt nie wie, że to oni

Pisaliśmy również o: Magda Gessler pokazała swój dom, w którym mieszka wraz z ukochanym. Tak gospodyni „Kuchennych Rewolucji” mieszka w Kanadzie